פרשת השבוע

פרשת ניצבים (דברים)

על התשובה

וְשַׁבְתָּ עַד-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, וְשָׁמַעְתָּ בְקֹלוֹ, …..ושָׁב יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֶת-שְׁבוּתְךָ, וְרִחֲמֶךָ…

מה עקרון התשובה? בימים שלפני ראש השנה ויום הכיפורים מה מתאים יותר מאשר לדבר על חזרה בתשובה. חלקנו יחשוב שזה מתאים לדוסים (רק לא לחזור בתשובה, אויש) וחלק אחר יחשוב שזה גדול עלינו.

דווקא בפרשת השבוע אנחנו מתבשרים את אחת הבשורות הגדולות ביותר שיש. שניתן לתקן. שהמציאות כפי שהיא לא מחוייבת ואנחנו יכולים לשנות אותה ואת עצמינו אם רק נאמין.

הרב קוק זצ"ל אומר ש"עיקר הנפילות באות מפני שאינו מאמין בקלותה של התשובה", כלומר עצם העניין שאנחנו חושבים שלא נוכל לשנות ולתקן הוא הוא הבעיה. הפחד הוא שהתשובה תתפס כצעד שמטרתו להכניע את עצמי למישהו זר, לוותר על המקום הטוב שלי והדברים שאני אוהב, להפוך להיות מישהו אחר שהוא לא אני ולשנות את עצמי למישהו שאני לא רוצה להיות. וזו ממש לא הכוונה!!!

מטרת התשובה כדברי הרב קוק "תשובה היא ההרגשה היותר בריאה של הנפש. נשמה בריאה בגוף בריא מוכרחת היא לבוא לידי האושר הגדול של תשובה, והיא מרגשת בה את העונג הטבעי היותר גדול. פליטת החומרים המזיקים פועלת פעולתה הטובה והמבריאה בגוף כשהוא שלם בתכונתו, והרקה רוחנית של כל מעשה רע וכל רישומים רעים ומקולקלים הבאים ממנו…מוכרחת היא לבוא כשהאורגן בריא".

יש כאן "שינוי ראש", ונקודת מבט הרואה את התשובה כחזרה לעצמך, לנאמנות לעצמיות של האדם, כשחרור מהשפעות זרות ופליטה של חומרים רעילים שחדרו לגוף. לעשות תשובה פירושו לחזור להיות יותר בריא, יותר שמח, יותר אני.

כשאנו מדברים על שינוי כלכלי, על מעבר מחיים לא מאוזנים (כלכלית) לחיים מאוזנים, נשלטים ופורחים התהליך זהה לחלוטין. הפחד הראשוני הוא ש"רק יגידו לי לקצץ ולחיות בדוחק". אבל אם נבין שהשינוי יגרום לנו להיות בריאים יותר, מאושרים יותר ושמחים יותר נרצה ואפילו נמהר לעשות אותו.

שבת שלום ושנה טובה ומבורכת.

השאירו פרטים עכשיו לקביעת פגישת ייעוץ חינם

דילוג לתוכן